KDU.breadcrumbs.homePříběhy Propojujeme mladé talenty s budoucností plnou příležitostí
Zpět

Propojujeme mladé talenty s budoucností plnou příležitostí

Přidáno 14. 10. 2024 (Administrátor)
Ilustrační foto
Jmenuji se Matěj Keka a jsem zakladatelem programu Speechless Reconciliation. Tento program vznikl na základě mé vlastní zkušenosti z dětství a dospívání, která mne nasměřovala k mému velkému snu, a tím bylo začít podporovat ostatní děti tak, aby byly schopny projít obdobím, které jsem sám zažil. V mládí jsem si slíbil, že udělám vše pro to, aby děti nemusely čelit podobným těžkostem, kterými jsem si prošel já.
Cesta k vytvoření tohoto programu vedla přes mé zapojení do organizace Rotary International, která sdružuje více než 1,5 milionu členů po celém světě a funguje na bázi charitativních projektů. Viděl jsem v tom obrovský potenciál propojit mladé lidi, zejména ty z dětských domovů a SOS dětských vesniček, s touto komunitou zkušených a úspěšných lidí, kteří jim mohou pomoci na jejich cestě k lepší budoucnosti.
Pracujeme s dětmi (mladistvými) ve věku 16–21 let, které mají podobné zkušenosti jako já a které žijí v dětských domovech nebo domovech pro děti bez řádné rodičovské péče. Naším cílem je propojit je s Rotariány a dalšími úspěšnými jedinci – lidmi staršími 40 let, kteří chtějí něco vrátit společnosti. Tento program jsme spustili před třemi lety v rámci Rotary s myšlenkou, že dáme těmto mladým lidem příležitost zúčastnit se rozvojových campů, kde budou moci přemýšlet o své budoucnosti za podpory a mentorství těchto úspěšných osobností.

První setkání se uskutečnilo v Domě sv. Josefa, kde jsme se zaměřili na propojení mladých lidí z bývalé Jugoslávie. Setkali jsme se i s překážkami, například v Srbsku jsme po jednom roce přišli o spolupráci s SOS dětskými vesničkami kvůli naší spolupráci s organizací v Kosovu. I přesto věříme v sílu mezikulturní výměny a v to, že tyto zkušenosti obohacují jak děti, tak komunitu.

Proč se zaměřujeme právě na děti z dětských domovů a domovů pro děti bez řádné rodičovské péče? Protože vím, jaké to je, když jsi v tísni a nemáš se na koho obrátit. Tito mladí lidé jsou jako nepopsaná kniha, čekající na to, až ji někdo začne psát. Často nemají od koho se učit a inspirovat se na své životní cestě, a proto se jejich sebevědomí ztrácí pod tíhou pochybností, které jim byly vtloukány do hlavy od útlého věku.
Naším cílem je pomoci těmto nadaným dětem získat sebevědomí a uvědomit si své hodnoty, talenty a schopnosti. Organizujeme pro ně rozvojové campy, kde je provádíme „pyramidou osobnosti“. První úrovní jsou hodnoty, které si děti začínají uvědomovat, druhou úrovní jsou jejich talenty a schopnosti a poslední částí je budování udržitelného projektu.

Rotariáni a další úspěšní jedinci jsou s dětmi celý týden a pomáhají jim rozvíjet jejich projekt. Díky naší platformě pak účastníci získávají přístup k rozvojovým příležitostem, stážím a důležitým kontaktům. Vytváříme komunitu, která se rozšiřuje a udržuje, aby si mladí lidé mohli vzájemně pomáhat.

Programem již prošlo 100 dětí a díky podpoře mentorů, kteří do toho jdou zdarma, jsme schopni dlouhodobě ovlivňovat jejich životní dráhy. Tito mentoři, často ředitelé korporací nebo úspěšní podnikatelé, jsou dětem velkou inspirací a poskytují jim impuls k tomu, aby se vydaly tou správnou cestou. Věková skupina 16–21 let je totiž zlomová, kdy si mladí lidé vybírají své budoucí profesní, ale také životní směřování.
2.jpg
Díky tomuto prolínání vznikají nádherné příběhy. Naším cílem je, aby právě děti, které mají za sebou těžké dětství, mohly aktivovat svůj hodnotový žebříček a vydat se tím správným směrem. Vytváříme komunitní lídry, kteří pak mohou inspirovat další generace.

Je pro nás nesmírně důležité, aby tito mladí lidé byli součástí komunity, ve které se cítí dobře, a aby měli vzory, které je budou inspirovat. Práce na tomto programu je pro mě osobně velmi důležitá, protože vím, jaký dopad může mít na životy těchto dětí.

Matěj Keka
zakladatel programu Speechless Reconciliation